CSTEP grads.

Alumni Updates A – G

Name Title Degree Graduated
Edward Ababio Nurse BA 2010
Oluwatomi Abayomi Residence Director, Union College EDM 2011
Samuel Aboah Technical Consultant, Hewlett-Packard BS 2003
Cemi Abreu Physical Therapist MS 2008
Rita Abuaa Nursing Student, D'Youville College BA 2010
Claudio Acevedo Social Worker BA 2007
Frank Acheampong Pharmacy Intern, Whittier Rehabilitation Hospital BS 2009
Erica Acosta Human Resource Administrator, Wilkes University BA 2007
Bruck Adam Graduate Student, University at Buffalo School of Public Health and Health Professions BA 2011
Jamilia Adams First Lieutenant United States Army Critical Care Nurse, Brooke Army Medical Center BA 2001
Dina Adams Senior Occupational Therapist, North Shore University Health System BS 1999
Blessing Adebanjo Assistant Coordinating Manager for House Staff Affairs, Harlem Hospital Center    
Maria Adejoro Pharmacy Student, Lake Erie College of Osteopathic Medicine BS 2008
Hannat Adenrele Licensed Practical Nurse    
Sherry Adjapong Physical Therapist, Visiting Nurse Services BS 2008
Priscilla Adjei-Baffour Laboratory Assistant, Roswell Park Cancer Institute    
Mame Afrane Nursing Student BS 2007
Geraldene Ngozi Agbasionwe Graduate Student, University at Buffalo School of Pharmacy BS 2010
Franklin Agyepong Intern Architect, CSArch BS 2007
Margaret Agyepong Mortgage, Bank of America BS 2010
Sefilat Ajishafe Graduate Student, University at Buffalo BA 2012
Darowan Akajagbor Assistant Professor, D'Youville College of Pharmacy and Critical Care Pharmacist at SUNY Upstate Medical Center PHRMD 2009
Mary Akuamoah-Boateng Research Assistant, University at Buffalo STEP BA 2007
Gregory Alexander Unix Administrator, Bon Secours Health System BS 1998
Kevin Alexander Green Graduate Teaching Fellow, University of Oregon BA 2001
Andres Alzate Research Assistant, University at Buffalo BA 2010
Robyn Amanda Liverpool Information Technology and Services Professional BS 2005
Sabriyah Amin Program Coordinator, Compeer for kids at Compeer of Greater Buffalo MSW 2006
Adjaratu Aminu Forensic Social Worker, Legal aid Society BA 2004
Hilda Amoako Health and Wellness, New York Presbyterian Hospital BA 2007
Kofi Amomensah Medical School Student BA 2003
Yaw Amo-Mensah Post-Baccalaureate, Kean University Medical School BA 2010
Kassandra Angelina King Assistant District Attorney, New York County DA's Office JD 2004
Jaafar Angevin Program Coordinator, Associated Medical Schools    
Hilda Anyanwu Social Worker, Leek and Watts MSW 2007
Carlos Arevalo Software and Systems Engineer, Compaq Computer Corporation BS 1998
Natalie Armstrong Mathematics Instructional Specialist, West Haverstraw Elementary School BA 1999
Ariel Arroyo Math Teacher, New York City Board of Education BS 2004
Sherrie Asbie Student Programming Coordinator, University at Buffalo BA 2002
Kofi Asenso-Mensah Medical School Student BS 2009
Selamawit Assefaw Human Resources Specialist, Small Business Administration BA 2003
Ahmed Attoh Electrical Associate, Home Depot BS 2010
Afeez Ayinde Electrical Engineer BS 2009
Samuel Baddoo Owner, SWB Software Solutions BS 1998
Salih Baity Lead Generator, CSC Northeast BA 2007
Shereefat Balogun Associate, Locke Lord Bissell and Liddell LLP JD 2009
Bobby Banks Law School Student, UB Law Northeastern University Florida Coastal School of Law and Quinnipiac University Law School BA 2010
Shireen Barnes Risk and Regulatory Control Analyst, Barclay's Capital BA 2009
Tinisha Barnes Manager BS 2001
Shonoi Barnett Postdoctoral Fellow, John Hopkins University PHD 2010
Amadu Barrie Physician Assistant BA 2008
Shereen Barzey Women’s Prison Association BA 2001
Stariera Becco Graduate School BA 2011
Shayla Benson Assistant Director of Residence Life, Medaille College EDM 2004
Alecia Bernard Graduate School, Chemical and Biological Engineering. BS 2010
Stephany Ann Best Training Associate, The New York Public Library BA 2000
Alison Best-Adams Teacher, Boys & Girls High School BA 2001
Aditi Bhardwaj Law School Student, University at Buffalo JD 2011
Ashley Billington Manufacturing Engineer, Pratt and Whitney BS 2004
Pablo Blanco Senior Desktop Support Engineer, Cornerstone Research BA 2000
Carlos Blocker President, Consultant, Kalkannect LLC BA 1999
Jeffrey Churchill Brathwaite Technical Producer and Web Developer, March of Dimes BS 2004
Katherine Bregaudit Registered Nurse BS 2006
Christopher Brown Planner, Remington & Vernick Engineers MUP 2006
Darius Brown Graduate Student, University of Illinois at Urbana-Champaign BA 2008
Dionne Brown Planner, Kelly Services BS 2002
Ernestine Brown Nurse Practitioner, University of Rochester Medical Center BS 2009
Jasmine Brown Assistant to the Chair, CUNY York College BA 2003
Kimberly Brown Child Protective Specialist, The Administration for Children’s Services BA 2003
Veda Browne Medical Technologist, Children's Hospital of Boston BS 2002
Kevin Bryant Electrical Engineer, Bechtel Plant Machinery Inc. MS 2011
Kevin Burke Adjunct Instructor<, University at Buffalo PHD 2010
Dane Burke Co-Owner, Northstar Pilates Solutions LLC BS 2002
Tyrone Burton Department Manager, McCormick & Company, Inc. Baltimore BS 1997
Keith Cadogan Project Specialist, Department of Homeland Security Federal Emergency Management Agency BS 2008
Jahmil Campbell Vehicle Control Design Engineer, General Electric MS 2010
Jose Caraballo Electrical Engineer, AECOM BS 2006
Tonya Carr Administrative Assistant, University at Buffalo BA 1997
Akinlaja Caulcrick Manufacturing Engineer, DuPont MS 2011
Oscar Salazar Cespedes Mechanical & Aerospace Engineer, Boeing BS 2009
Toni-Shay Chandon Research Assistant BS 2011
Mia Chatmon Mortgage Servicing BA 2004
Xingwang Chen PhD Candidate, Stony Brook University School of Pharmacology BS 2008
Cahlil Cherubin Management Training BS 2000
Amos Chery Pharmacy Intern, Price Chopper BS 2007
Michael Chichester Manager BS 1998
Jenna Chrisphonte Assistant District Manager, Manhattan Community Board 4 JD 2010
Jose Cintron Senior Research Scientis, Eli Lilly and Company PHD 2003
Armando Ciprian Basketball Coach<, MO ‘Motion Inc. BS 2009
Nadia Claige Mental Health Assistant, Kaleida Health BA 2002
Brianna Clark Distribution Planning Associate Engineer, National Grid BS 2010
Anthony Clarke Electronics Packaging Engineer, Goodrich Corporation BS 1997
Ebow Cobbina Electrical Engineer, Richmond, VA BS 2007
Tina-Kay Coburne Assistant Facility Planner, Duane Reade Distribution Center BS 2009
Cynthia Collado Patent Examiner, United State Patent & Trademark Office BS 2004
Okyro Collazo CPR Instructor, Emergency Skills Incorporated BA 2006
Darryl Collins Attorney, U.S. Army JAG Corps. BS 2004
Judith Colon Senior Counselor, University at Buffalo, The State University of New York EDM 2010
Andre Colquhoun Software Builds & Control Source Engineer, Lockheed Martin BS 2007
Jarrett Coppin Student, University at Buffalo BA 2010
Rosirma Corney Physician Assistant, Starting Medicine BA 2000
Christine Cortes Marketing Assistant, Aquafadas BA 2011
Neigel Creese Principle ASIC and FPGA Design Engineer, Harris Corporation BS 2000
Camille Crumpley Social Insurance Specialist, Social Security Administration BA 2002
Scott Cruz Sales Member, Burlington Coat Factory BS 2010
Jason Cunningham Sales Associate, Huelab BS 2007
Tishana Daniel Graduate Assistant, ALANA Student Center at Canisius College BA 2010
Charles Davis Assistant Professor of Architecture History<, University of North Carolina 2002
Charles Davis Owner, Davis and Davis Attorneys BS 2009
Charlene Davis Associate Director-Marketing Systems Analyst, Fitch Ratings BS 2003
Raina Davis Drug Manufacturing Technician, Kinex Pharmaceuticals BA 2010
Devon Dee Speech-Language Pathologist, Montgomery County Public Schools - Maryland MA 2007
Silvania DeLeon Medical Student, Howard University BS 2002
Victor Diaz Systems Engineer, Verizon BS 1999
Yesenia Diaz Vice President, Citigroup, Inc. BS 2003
Kali Dickinson Operations Coordinator, Teach for America BA 2009
Miguel Dominguez Assistant District Attorney, Rockdale County District Attorney's Office BA 2004
Latoya Dorsett Owner, Pre-Paid Legal Services Inc. BS 2008
Ronald Dukes Supplier Development Leader - Lean 6 Sigma Black Belt Candidate, Rolls-Royce North America BS 2000
Ian Duncan Jr. Graduate Research Assistant, NYSCEDII BS 2011
Gifty Edusei Pharmacist, Albert Einstein Medical PHRMD 2009
Elizabeth Egbetokun Medical Student, Offshore Medical Schools BA 2009
Adele Egwu Industrial Engineer, National Institute of Health BS 1999
John Ejaife Network Administrator, Cooper Vision 1999
Joyce Eleda, MD Dallas, TX BS 2007
Lisa Elkaabi Research Technician, New York University BA 2006
Folarin Erogbogbo Research Assistant Professor, University at Buffalo Institute for Lasers, Photonics and Bio-photonics PHD 2009
Keisha Etienne Legal Program Analyst, Northwestern University School of Law Bluhm Legal Clinic BA 2007
Kelli Everett HIV Care Network Coordinator, Urban League of Westchester BA 2002
Adeoye Fadeyibi Installation Service Manager Africa BS 2000
Desseire Fahie Owner, BuyCheapCentral.com BA 2005
Michael Falaye Research Biologist BA 2010
Timothy Fann SUNY Purchase EDM 2004
Abdirahman Farah Graduate Student, Roswell Park Graduate Program BA 2009
Moses Farley Field Engineer BS 2008
Moises Feliz Junior Designer, Con Edison BS 2006
Yanelba Ferreira Assistant Vice President, Barclays Capital BS 2005
Petra Figueroa International Trade and Development Professional BA 2010
Lidya Fissehaye Process Engineer, Intel ME 2005
Teddy Fleurimond Supervisor Leadership Program, GEICO BS 2011
Sara Forde Patent Classifier, Cherokee Nation Government Solutions BS 2007
Maryann Fraser Representative, Daniels Financial Services
Tamara Freeman Technical Architect, JP Morgan Chase BS 1999
Keithly Alexander Garnett Transaction Advisory Services, Ernst & Young LLP MBA 1997
Daivon Garrick Graduate Student, Buffalo State School of Education BA 2010
Kimberly Gaskin Social Worker III, The Jewish Assoc. for Services for Aged BA 1999
Reshona Celeste George Graduate Student, Western New England University School of Law BA 2009
Giselle Gilman Human Resources Partner, JP Morgan Chase BA 2001
Juliet Gittens Associate Broker, The Cocoran Group BS 1998
Sylvester Gittens Technical Support Specialist, Ingram Micro BS 2011
Mark Glasgow Research Assistant, SUNY Buffalo: Social & Preventive Medicine Dept. MPH 2011
Tara Dyvonne Glover Product Service Representative, Time Warner Cable BA 2003
Clyde Goffe Senior Software Engineer, Accurate Monitoring BS 2003
Julio Gonzalez The Goldman Sachs Group, L.P. BS 2001
Aldin Gordon Drug and Alcohol Counselor, Harbel Prevention and Recovery Center BA 2003
Patrice Gordon Paralegal, Arce Law Office BA 2009
Saida Gordon Youth Advisor, FEGS BA 2010
Maisha Graham Case Manager, Covenant House NY BA 2004
Stephany Green Program Analyst, U.S. Department of Housing & Urban Development BA 2001
Kenfield Griffith Student, Massachusetts Institute of Technology BA 2004
Tyshawn Griggs Process Engineer BS 2003
Jackeline Guerra Public Health Sanitarian, Department of Health and Mental Hygiene BA 2005
Adriana Guerrero Traffic Manager, Cover Clicks Media Inc. BA 2004
Andre Gunter Project Accountant, Dragados USA BS 2008
Nashima Guthrie Project Manager, Accenture BS 2005

Last updated: December 16, 2016 3:12 pm EST

Contact CPMC

Contact CSTEP